Поиск
  • consultces

Як успадкувати земельну ділянку без кадастрового номера, якої немає в системі ДЗК ?

Пост обновлен май 20



Цей випадок стосується преважною більшістю власників земельних ділянок на підставі державних актів, виданих до 2004 року, справа у тому, що на той час земельним ділянкам навіть не присвоювали кадастровий номер. Не здійснювали реєстрацію земельних ділянок в Державному земельному кадастрі, як об’єкта майнових прав.


Кадастровий номер земельної ділянки - це індивідуальний цифровий код (номер) земельної ділянки, який присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування (це як наш з вами ідентифікаційний код, тільки для вашої ділянки)


З особистої практики, ситуація, коли може знадобитися юридична допомога з даного питання, може виникнути, як на етапі оформлення спадщини у нотаріуса, так і після отримання свідоцтва про право на спадщину під час переоформлення прав.


Відмовити у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку можуть у разі набуття у власність спадкодавцем до 2013 року, з посвідчення прав Державними актами на право власності на землю, не зареєстровані у ДЗК (державний земельний кадастр – або простіше, реєстр земель) та без присвоєного кадастрового номера.

Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України однозначно вимагає отримання витягу з ДЗК для видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом. Однак, якщо ділянки не має в реєстрі, витяг отримати неможливо.


З іншого боку, буквальне тлумачення норм п. 2 Розділу VII Закону України «Про Державний земельний кадастр» дозволяє вважати безпідставними відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку без кадастрового номера, право власності на яку виникло до 2004 року, оскільки вони вважаються сформованими навіть без присвоєння кадастрового номеру.


У своїх листах Міністерство юстиції України обґрунтовує, що відсутність кадастрового номера земельної ділянки не може бути підставою відмови у видачі нотаріусами свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок, будівлю, споруду.


Таким чином, для уникнення складнощів при оформлення права на спадщину, слід зареєструвати вказану ділянку в Державному земельному кадастрі. Реєстрація проводиться на підставі документації із землеустрою.


Після того як ділянка зареєстрована, вже можна робити перереєстрацію права власності, отримати свідоцтво тощо.


Інший засіб, звертатись до суду із позовом про визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування.

У відповідності до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»

Пороте даний засію має суттєві недоліки

1) Строки, триватимете судове провадження щонайменше півроку.

2) Судові збори(кошти).

3) У будь-якому разі знадобиться замовляти технічну документацію (кошти + строки).

4) Витрати на правову допомогу(кошти).


В жодному разі не раджу звертатись до суду без рекомендацій правника-спеціаліста, це може призвести до жахливих наслідків.

Важливо також пам’ятати, що визнавати своє право на спадкове майно в судовому порядку повинен кожен зі спадкоємців, у сукупності це завжди більші затрати та часу та грошей.


Тепер більш важкий випадок, який вимагає вже більш глибоких знань.


Земельна ділянка успадкована спадкодавцем не сформованою, та за життя спадкодавець не встиг належним чином оформити право власності на землю (сформувати як об’єкт та оформити право власності).


*Важливо для цього випадку, щоб ланцюг складався трьох або більше осіб (наприклад. за життя спадкодавець отримав свідоцтво про право на спадщину на не сформовану ділянку, про яку йшлося вище, однак право на неї не оформив належним чином).


За постановою Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень № 1127 передбачена можливість зареєструвати земельну ділянку за померлим, та переоформити право на померлого а вже потім отримати свідоцтво про право на спадщину одразу спадкоємцем.


З першого погляду виглядає як масло масляне, однак насправді дозволяє зберегти силу-селену часу та грошей.


Наведу у приклад випадок з особистої практики, була бабуся мого клієнта, яка померла ще в далекому 2006 році. Мати мого клієнта прийняла спадщину на підставі державного акту (якій не містив кадастрового номера), проте після отримання свідоцтва про права на спадщину не зареєструвала свою земельну ділянку належним чином та не переоформила прав не неї. Проте процедуру переоформлення почала, нею була замовлена та оплачена технічна документація із землеустрою, більше того. вона навіть була виготовлена. Проте мати клієнта також помирає в 2015 році. Клієнт отримує відмову нотаріуса одразу після відкриття спадщини, та до 2018 не займаєтеся вирішенням даного питання. Важливо що у клієнта також було 2 сестри, та спадкували вони все майно за законом. Зі мною клієнт познайомився на початку 2019 року. Свідоцтво про право на спадщину клієнт отримав, та землю вже переоформив на себе. Всі процеси зайняли приблизно півроку, клієнт витратив гроші виключно на послуги наших спеціалістів та адміністративні збори. Приємним бонусом для клієнта стало також те, що свідоцтва отримали також його сестри.

Що ж робити вам, у подібному випадку? По-перше, я раджу не займатись імпровізацією, а одразу звернутись до спеціаліста зі спадкових правовідношень, якщо в вас бракує коштів, вам може дати певні рекомендації ваш нотаріус. Якщо спадкова справа вже відкрита, більше того, для здійснення спадкової трансмісії потрібен витяг, який видає нотаріус у якого відкрита спадкова справа.


Надалі дуже складна процедура, яка пов’язана з нашим улюбленим бюрократичним апаратом. А солоденькою начинкою бюрократичного апарату може бути відмова у держреєстраторів у вчиненні реєстраційних дій через брак знань.


Тобто, загалом після всього переліка дій ми отримуємо зареєстровану земельну ділянку власником якої є померла мати нашого клієнта. І у нотаріуса вже не має підстав для відмови у видачі свідоцтва.


Щодо судового вирішення даної ситуації, вона повністю ідентична вирішенню в першому випадку.


#экономность #выгоды

Просмотров: 10
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
  • создание и регистрация логотипа и торговой марки

-

  • консультации по приватизации земли

-

  • консультация юриста по земле

-

  • создание реорганизация и закрытие предприятий

-

  • юрист по договорам

consult.ces@gmail.com

+38 (050) 299 33 20

г. Киев, Украина

©2019 CES Сonsult