Поиск
  • consultces

Особливості та підводні камені спадкування землі в Україні

Пост обновлен 17 июля 2020 г.
Питання спадкового права в Україні стоїть досить гостро. В нашій країні щорічно помирає майже 600 тисяч людей за даними Державної служби статистики. Щонайменше 30% спадкоємців стикаються зі складнощами спадкового процесу в Україні. Я пропоную вам, читачі, разом зі мною розібратися з одним із найскладніших аспектів спадкування – це спадкування землі.

Статтями 1217-1219 Цивільного кодексу України визначено, що спадкування - це перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно зі статтею 1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування.

Цікаво, що в статті 1225 не йдеться про інші права користування чужим майном, тільки про право власності, однак норма ст. 1218 ЦК вказує на те, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини. З наведеної норми випливає, що до складу спадщини входять і права на земельні ділянки.

На перший погляд все виглядає досить прозоро та легко, є норми законів які регламентують відповідні правовідносини, є органи, які проводять відповідні реєстраційні дії та нотаріуси, які видають свідоцтво.

Однак поглянемо на вказану обставину через призму правників професіоналів.

Людський фактор. Юрист, який стикався із спадковими відносинами знає, що у кожної людини є своя думка з певного питання та юристи, якими є всі нотаріуси та більшість держреєстраторів в нашій країні не виключення.

По друге, ми (я маю на увазі юристів-професіоналів) завжди звертаємо увагу на рівень правової грамотності як у регіонах в цілому так і окремого спеціаліста(нотаріуса держреєстратора тощо) Оскільки те, що для одного реєстратора є повсякденням, для іншого це може бути щось невідоме (а якщо невідоме — то страшне) і вас відправлять у космос з вашою реєстрацію.

Приведу приклад з особистої практики. У столиці та Київський області загалом, всі сегменти державної реєстрації вже давно знають про так звану спадкову трансмісію (про неї докладніше буде у іншій статті), однак у більшості регіонів про неї чули лише нотаріуси, і то не всі. Тому перш ніж проводити будь-які дії, треба спочатку переконати державного реєстратора, а вже потім якщо він(вона) зрозуміє певну правову конструкцію, то зможе щось зареєструвати.

Ось тут та й виникають складнощі у пересічних громадян.

Найчастіше до нашої компанії звертаються клієнти, котрим нотаріус видає постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій.

Шляхів вирішення проблем, завжди декілька, це може бути як судове провадження так і досудове врегулювання.

Щодо судового врегулювання, слід пам’ятати Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Тому я завжди раджу прикласти максимум зусиль та зробити усі конклюдентні (усі можливі) дії задля оформлення прав не земельні ділянки в досудовому порядку, і тільки в крайньому випадку починати судову тяганину.

Розглянемо випадки коли слід звернутися до спеціаліста під час спадкової процедури земельних ділянок за ступенями складності вирішення:


1)Земельна ділянка не сформована (не має кадастрового номеру, або ділянка не міститься у реєстрі земель).


2)Земельна ділянка успадкована спадкодавцем не сформованою (за життя спадкодавецьне встиг належним чином оформити право власності на землю сформувати ділянку, як об’єкт майнових прав та оформити право власності).


3)Втрачено правовстановлюючий документ.


4) Спадкування права постійного користування землею.


У наступних статтях ми розгялянемо кожен із цих випаків більш детально.


#спадкування #спадкуванняземлі #спадковісправи

Просмотров: 26Комментариев: 0
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
  • создание и регистрация логотипа и торговой марки

-

  • консультации по приватизации земли

-

  • консультация юриста по земле

-

  • создание реорганизация и закрытие предприятий

-

  • юрист по договорам

consult.ces@gmail.com

+38 (050) 299 33 20

г. Киев, Украина

©2019 CES Сonsult